Akademia Świadomego Rodzica

KOCHAM,   AKCEPTUJĘ,   WSPIERAM

akdemia świadomego rodzicaAkademia Świadomego Rodzica powstała we wrześniu 2013 r z inicjatywy Heleny Olkuckiej – dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego „Milenium”, w skład którego wchodzi Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”(Legionowo), Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II (Legionowo i Jabłonna) i Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe (Legionowo). Zadaniem Akademii jest wspierać rodziców w trudnej roli wychowawczej, budować ich świadome rodzicielstwo poprzez konferencje, szkolenia i warsztaty oraz wzajemną wymianę doświadczeń.

ŚWIADOMY RODZIC TO RODZIC, KTÓRY MĄDRZE KOCHA SWOJE DZIECKO, KTÓRY STAWIA MU GRANICE, KTÓRY W PEŁNI JE AKCEPTUJE , KTÓRY BUDUJE SZCZERĄ RELACJĘ OPARTĄ NA WZAJEMNYM SZACUNKU, ZAUFANIU I ZROZUMIENIU.

Świadomy rodzic chce wiedzieć, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem, jakie zagrożenia czyhają na dziecko we współczesnym świecie, jak radzić sobie z sytuacjami trudnymi (emocjami swoimi i dziecka), jak okazywać miłość swojemu dziecku, jak się z dzieckiem komunikować, by słuchało, ale i chciało rozmawiać. Wielu rodziców nieświadomie przekazuje swoim dzieciom traumy i ból zadawany im w dzieciństwie.Wielu rodziców powiela sposób wychowania oparty na dominacji i kontroli, patrzenia na dziecko, jak na swoją własność, która ma realizować niespełnione marzenia rodzica, która ma podbudować jego poczucie wartości, którą może się chwalić w swoim otoczeniu, a przecież

„NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE”

Ta ponadczasowa myśl Janusza Korczaka podkreśla, że dziecko jest samodzielną , czującą i myślącą istotą i tak powinno być traktowane, nie można je ulepić zgodnie z marzeniami i oczekiwaniami rodziców, ale to od nich zależy, czy wyrośnie na szczęśliwego, empatycznego, o odpowiednim poczuciu wartości człowieka.

WYCHOWANIE TO SZTUKA, TO PROCES, TO WZAJEMNA RELACJA, KTÓRA BUDUJE OSOBOWOŚĆ DZIECKA I RODZICA, KTÓRA ROZWIJA WNĘTRZE DZIECKA I RODZICA.

Wychowanie jest najważniejszą sztuką na świecie, gdyż od niej zależy los naszych dzieci i przyszłych pokoleń, a najważniejszymi wychowawcami są rodzice. A jeżeli wychowanie traktujemy jako sztukę, to sztuki wychowania trzeba się uczyć i jak pisał Janusz Korczak od „ludzi dobrych, rozumnych i dzielnych; uczyć się z książek przez takich ludzi pisanych…Czego z tych źródeł nie zdobędziemy, to podpowie nam własne serce, byle samo pełne było miłości; tego douczy rozum, byle sam był możliwie wykształcony”

Rodzicu, bądź świadomy – dołącz do Akademii Świadomego Rodzica!!

5fakademia-swiadomegokonferencjaakademia-swiadomego-rodzicaplakat-akademia-swiadomoego-rodzica